TS (001) / Nižná - OTF - kalové pole Malá Orava - SK/EZ/TS/969 (Platný stav- register B)

Detaily klasifikácie environmentálnej záťaže

Celková hodnota klasifikácie za časti K1, K2 a K3
78
 Poznámka :  Údaj vyjadruje celkovú hodnotu skóre vykonanej klasifikácie pri všetkých troch spôsoboch šírenia kontaminácie. (Šírenie do podzemných vôd, povrchových vôd a riziko prchavých a toxických látok na obyvateľstvo.)
Čiastkový súčet bodov za časť K1
31
 Poznámka :   Klasifikácia rizika šírenia sa kontaminácie do podzemných vôd a podzemnými vodami.
Čiastkový súčet bodov za časť K2
31
 Poznámka :  Klasifikácia rizika z prchavých a toxických látok na obyvateľstvo.
Klasifikácia sa vykoná pre dve alternatívy:
  • Klasifikácia rizika pre skládky odpadov s neznámym zložením priesakovej kvapaliny a potenciálom na tvorbu skládkových plynov.
  • Klasifikácia rizika pre priemyselné lokality alebo skládky odpadov so známym zložením priesakovej kvapaliny
Čiastkový súčet bodov za časť K3
16
 Poznámka :  Klasifikácia rizika kontaminácie povrchových vôd.
Klasifikácia sa vykoná pre dve alternatívy:
  • Klasifikácia rizika kontaminácie povrchových vôd pri zjavnom znečistení.
  • Klasifikácia rizika kontaminácie povrchových vôd bez známok zjavného znečistenia.
Hodnovernosť získaných údajov
4) údaje overené prieskumnými prácami
Priorita environmentálnej záťaže
EZ s vysokou prioritou (K > 65)
Vyjadrenie anotátora k hodnotenej EZ
Skládka vznikla v 60tych rokoch 20. storočia v mieste bývalej ťažobnej jamy na tehliarske hliny a využívala sa na ukladanie chemických kalov, ktoré vznikali po neutralizácii kyanidových, chrómových, alkalických a kyslých odpadových vôd v neutralizačnej stanici v areáli OTF. V roku 1976 boli pre skládku vybudované 3 monitorovacie vrty (J-6,J-7 a J-8), tiež bol vybudovaný obvodový odvodňovací rigol pre zamedzenie vnikania vôd zo svahu. V roku 2001 bola vypracovaná technická správa (Ďurošková, 2001) pre uzavretie, rekultiváciu a monitoring skládky. Práce však neboli realizované. V súčasnosti je skládka opustená, odvodňovací rigól už neplní svoju funkciu, čím dochádza k priesaku povrchových vôd do telesa kalového poľa a samotný priestor skládky je zarastený náletovou vegetáciou. V rámci projektu geologickej úlohy "Monitorovanie environmentálnych záťaží na vybraných lokalitách SR" boli okrem iných prác vybudované 4 nové monitorovacie vrty a 2 pôvodné vrty J-6 a J-7 boli zrekonštruované. Z výsledkov monitorovacích prác vyplýva, že podzemná voda odoberaná z vrtov situovaných v indikačnej oblasti vykazuje zvýšené hodnoty v ukazovateľoch NH4+, TOC, CHSK-Mn, B, Cd, kyanidy, 1,4dichlórbenzén, chlóretén, ktoré prekračujú ID, resp. IT kritériá v zmysle Smernice MŽP SR č.1/2015-7. Na lokalite nebolo zistené výraznejšie znečistenie povrchových vôd, riečnych sedimentov a pôdy. Vo vzorke odoberanej zo zdrojového vrtu priamo zo skládkovaného materiálu boli zistené koncentrácie prekračujúce IT kritériá v ukazovateľoch Cr, Cd, Cu, Ni, Zn, Pb a NEL (Gonda, S., et al., 2015). Odporúčané je naďalej pokračovať v monitorovaní kvality podzemnej vody prostredníctvom novovybudovaných a zrekonštruovaných vrtov.