PN (009) / Piešťany - Chirana - SK/EZ/PN/676 (Platný stav- register B)

Detaily klasifikácie environmentálnej záťaže

Celková hodnota klasifikácie za časti K1, K2 a K3
95
 Poznámka :  Údaj vyjadruje celkovú hodnotu skóre vykonanej klasifikácie pri všetkých troch spôsoboch šírenia kontaminácie. (Šírenie do podzemných vôd, povrchových vôd a riziko prchavých a toxických látok na obyvateľstvo.)
Čiastkový súčet bodov za časť K1
39
 Poznámka :   Klasifikácia rizika šírenia sa kontaminácie do podzemných vôd a podzemnými vodami.
Čiastkový súčet bodov za časť K2
36
 Poznámka :  Klasifikácia rizika z prchavých a toxických látok na obyvateľstvo.
Klasifikácia sa vykoná pre dve alternatívy:
  • Klasifikácia rizika pre skládky odpadov s neznámym zložením priesakovej kvapaliny a potenciálom na tvorbu skládkových plynov.
  • Klasifikácia rizika pre priemyselné lokality alebo skládky odpadov so známym zložením priesakovej kvapaliny
Čiastkový súčet bodov za časť K3
20
 Poznámka :  Klasifikácia rizika kontaminácie povrchových vôd.
Klasifikácia sa vykoná pre dve alternatívy:
  • Klasifikácia rizika kontaminácie povrchových vôd pri zjavnom znečistení.
  • Klasifikácia rizika kontaminácie povrchových vôd bez známok zjavného znečistenia.
Hodnovernosť získaných údajov
4) údaje overené prieskumnými prácami
Priorita environmentálnej záťaže
EZ s vysokou prioritou (K > 65)
Vyjadrenie anotátora k hodnotenej EZ
Rozsiahla kontaminácia podzemnej vody v juhovýchodnej časti mesta chlórovanými uhľovodíkmi je známa od 90tych rokov 20. storočia. V rámci dotknutej lokality a v jej okolí bolo realizovaných viacero prieskumných prác zameraných na zistenie rozsahu kontaminácie zemín a podzemnej vody (Tupý et al., 2002; Schwarz et al., 2004; Masiar et al., 2009; Kminiaková et al., 2014). Z výsledkov uvedených prác vyplýva, že dominantným kontaminantom v podzemnej vode sú alifatické chlórované uhľovodíky. Menej významnými kontaminantmi sú BTEX (benzén, etylbenzén), PAU (benzo(a)pyrén, chryzén) a NEL. Novšie údaje o znečistení v oblasti kontaminačného mraku, ktorého predpokladaný pôvod je areál bývalej Chirany, poskytla práca Kminiaková et al., 2014, v rámci ktorej bol realizovaný prieskum v okolí VD Tvorba, situovaný cca 300 m južne od areálu Chirany. Na základe získaných výsledkov bolo v roku 2014 konštatované (Kminiaková, et al., 2014), že prúdením podzemných vôd došlo k transportu znečistenia a jeho čiastočnej zmene vplyvom procesov miešania, disperzie a sorpcie ako aj v dôsledku rozpadu a degradácie znečisťujúcich látok došlo k zníženiu primárneho člena (PCE) a naopak k zvýšeniu ďalších rozpadových členov (TCE a DCE). V rámci projektu geologickej úlohy "Monitorovanie environmentálnych záťaží na vybraných lokalitách Slovenskej repulibky" boli okrem iných prác vybudované aj ďalšie nové monitorovacie vrty s následným odberom vzoriek podzemnej vody. Z výsledkov vyplýva, že neustále pretrváva kontaminácia podzemnej vody najmä ClU-1,2cis-dichlóreténom, trichlóreténom a chlóreténom, ktorých koncentrácie prekračujú IT kritériá v zmysle Smernice MŽPSR č.1/2015-7. Plošný rozsah kontaminácie podzemných vôd je veľký a transportom sa znečisťujúce látky dostali cca 2 km južne od bývalého zdroja znečistenia a v súčasnosti sa najvyššie zistené koncentrácie DCE vyskytujú v okolí záhradkárskej oblasti Sĺňava a zimného štadióna (Slaninka, et al., 2015).