KM (004) / Kysucké Nové Mesto - mestská skládka TKO - SK/EZ/KM/314 (Platný stav- register B)

Detaily klasifikácie environmentálnej záťaže

Celková hodnota klasifikácie za časti K1, K2 a K3
94
 Poznámka :  Údaj vyjadruje celkovú hodnotu skóre vykonanej klasifikácie pri všetkých troch spôsoboch šírenia kontaminácie. (Šírenie do podzemných vôd, povrchových vôd a riziko prchavých a toxických látok na obyvateľstvo.)
Čiastkový súčet bodov za časť K1
46
 Poznámka :   Klasifikácia rizika šírenia sa kontaminácie do podzemných vôd a podzemnými vodami.
Čiastkový súčet bodov za časť K2
32
 Poznámka :  Klasifikácia rizika z prchavých a toxických látok na obyvateľstvo.
Klasifikácia sa vykoná pre dve alternatívy:
  • Klasifikácia rizika pre skládky odpadov s neznámym zložením priesakovej kvapaliny a potenciálom na tvorbu skládkových plynov.
  • Klasifikácia rizika pre priemyselné lokality alebo skládky odpadov so známym zložením priesakovej kvapaliny
Čiastkový súčet bodov za časť K3
16
 Poznámka :  Klasifikácia rizika kontaminácie povrchových vôd.
Klasifikácia sa vykoná pre dve alternatívy:
  • Klasifikácia rizika kontaminácie povrchových vôd pri zjavnom znečistení.
  • Klasifikácia rizika kontaminácie povrchových vôd bez známok zjavného znečistenia.
Hodnovernosť získaných údajov
4) údaje overené prieskumnými prácami
Priorita environmentálnej záťaže
EZ s vysokou prioritou (K > 65)
Vyjadrenie anotátora k hodnotenej EZ
Na bývalú mestskú skládku bol vyvážaný najmä komunálny odpad z mesta. Na južnej strane bola v minulosti prevádzkovaná skládka ropných látok, na ktorú bol vyvážaný odpad z bývalého podniku ZVL. Práve z tejto časti pochádza znečistenie podzemnej vody a horninového prostredia ropnými látkami, ktoré bolo preukázané prieskumnými prácami realizovanými v roku 1990. Ešte v roku 1979 boli zistené priesaky ropných látok do rieky Kysuca. Za účelom ochrany vôd, vybudoval ZVL dve tesniace steny a studňu, z ktorej sa od r. 1982 odčerpávali ropné látky z podzemnej vody. Na mestskú skládku bol v roku 2005 vypracovaný projekt rekultivácie spoločnosťou VHS-SK-PROJEKT s.r.o. Žilina, ktorý sa však doposiaľ nerealizoval. Lokalita sa nachádza v CHVO Beskydy a Javorníky. Na základe terénnej obhliadky zo dňa 24.11.2011 môžme konštatovať, že v súčasnosti je uložený odpad zarastený hustým porastom a takmer ho nie je vidieť. Skládka sa však pomerne zreteľne prejavuje v morfológií terénu (zvlnený terén, kopy...). Miestami sa na skládke nachádzajú aj relatívne nové vývozy odpadu. Jedná sa najmä o stavebný odpad. Nové vývozy odpadu sú najmä v okolí príjazdovej cesty na skládku smerom od ČOV (SEVAK) v Kysuckom Novom Meste. V rokoch 2014 - 2015 bol na lokalite realizovaný podrobný geologický prieskum životného prostredia. Primárnym zdrojom zisteného ropného znečistenia sú zeminy a následne podzemná voda v priestore bývalej skládky ropných látok podniku ZVL. V skúmanom území vzhľadom na prítomnosť voľnej fázy ropných látok na hladine podzemnej vody je potrebné sanovať územie postihnuté touto kontamináciou a je odporúčaná sanácia znečistenia zemín v pásme prevzdušnenia a nasýtenia, ktoré je sekundárnym zdrojom znečisťovania podzemnej vody a sanácia znečistenej podzemnej vody. Na lokalite prebiehali od roku 2016 monitorovacie práce v rámci geologickej úlohy ŠGÚDŠ "Zabezpečenie monitorovania environmentálnych záťaží Slovenska - 1. časť" (ZMEZ1), ktoré boli ukončené v roku 2022. Monitorovacími prácami bolo potvrdené znečistenie ropnými látkami v mieste bývalej skládky ropných látok, pričom toto znečistenie zasahuje priestor kolektorov podzemnej vody v pásme nasýtenia (aj pôdach) ako aj v pásme prevzdušnenia. Výsledky monitorovania nepreukázali prítomnosť skládkovaného organického odpadu v telese skládky TKO. Poukázali tiež na narušenie tesniacej funkcie izolačnej steny a únik znečistených vôd mimo zdrojovú oblasť skládky ďalej do prostredia až do recipienta rieky Kysuca. Na základe výsledkov monitorovania je odporúčané naďalej pokračovať v monitorovaní lokality.
Analýza rizika environmentálnej záťaže
Hodnota skóre prioritizácie
16
 Poznámka :  Doplnkové hodnotenie (doplnková prioritizácia lokality, doplnková klasifikácia lokality) bolo vypracované na základe vyhodnotenia výsledkov podrobného geologického prieskumu životného prostredia a analýzy rizika znečisteného územia v zmysle smernice MŽP SR č. 1/2015-7 na vypracovanie analýzy rizika znečisteného územia a čiastočne aj so zohľadnením zákona č. 364/2004 Z.z. o vodách, zákona č. 538/2005 Z. z. č. o prírodných liečivých vodách,prírodných liečebných kúpeľoch, kúpeľných miestach a prírodných minerálnych vodách, zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny ako aj ďalších súvisiacich predpisov. Účelom doplnkového hodnotenia je možnosť vzájomného porovnania lokalít s environmentálnou záťažou, kde už bol realizovaný podrobný geologický prieskumu životného prostredia s analýzou rizika znečisteného územia a následné určenie priority ich odstraňovania (sanácie). Doplnkové hodnotenie nadväzuje na doterajšiu (základnú) klasifikáciu vypracovanú v zmysle zákona č. 409/2011 Z.z. o niektorých opatreniach na úseku environmentálnej záťaže, ktorá slúži na relatívne rýchle vzájomné porovnanie lokalít (určenie priority) bez ohľadu na úroveň preskúmanosti lokality.
Dátum hodnotenia analýzy rizika
12.11.2021
Poznámka anotátora k analýze rizika hodnotenej EZ
Priorizácia vypočítaná na základe výsledkov podrobného GPŽP s analýzou rizika (Auxt, A., et al., 2015), zohľadňujúca tiež citlivosť územia z hľadiska chránených území prírody a krajiny, ochrany vôd a osídlenia územia.