Kometabolická vákuová bioextrakcia (kometabolický bioventing)
   Princíp

V niektorých prípadoch môže jeden kontaminant priamo asistovať pri degradačnom procese iného kontaminantu. Chlórované zlúčeniny sa zvyčajne degradujú v anaeróbnych podmienkach, ale iné (napr. PCE a TCE) sa môžu degradovať v aeróbnych podmienkach za prítomnosti kometabolitov pozostávajúcich z aromatických zlúčenín (napr. toluén). Na uvedenom princípe je založený tzv. kometabolický bioventing (Sellers, 1999; Gibbs et al., 1999). Do pásma prevzdušnenia sa vháňa vzduch (alebo plynné látky, napr. metán, etán či propán) a látky, ktoré môžu autochtónne mikroorganizmy využiť ako substrát na biologický rozklad prítomných znečisťujúcich látok. Metóda sa využíva v prípadoch, keď je možné znečisťujúce látky rozkladať iba v prítomnosti kometabolických substrátov (Matějů et al., 2006).

   Použiteľnosť

Kometabolický bioventing sa používa na čistenie zemín znečistených zlúčeninami ako trichlóretylén (TCE), trichlóretán (TCA), etylén dibromid a dichlóroetylén (DCE), ktoré sú rezistentné proti aeróbnej degradácii (US EPA, 1995a).

Sayles (2000) uvádza úspešné použitie tejto metódy na pôdy kontaminované trichlóretylénom (TCE), 1,1,1-trichlóretánom (TCA), a 1,2-cis-dichlóretylénom (DCE).

   Základná charakteristika

Kometabolický bioventing je v klasifikácii štádia vývoja technológie US EPA zaradený ako technológia vo vývoji. Na odstraňovanie spomínaných znečisťujúcich látok je možné použiť ako kosubstrát metán, etán, propán-bután, monoaromatické uhľovodíky ako toluén a fenol a amoniak (Matějů et al., 2006). V laboratórnych testoch (Sayles, 2000) sa ako kosubstrát použil propán a toluén. Ako vhodnejší na ďalšie terénne experimenty bol vybraný propán. Testy preukázali, že na biodegradáciu 1 mol TCE je potrebné poskytnúť 30 mol propánu.

Prvým krokom musia byť laboratórne testy. Podľa ich výsledkov sa určí kosubstrát, ktorý sa použije na lokalite, a laboratórne sa stanoví spotreba kosubstrátu na odstránenie jednotkového množstva znečisťujúcej látky. Pri kometabolizme je spotreba primárneho substrátu potrebného na degradáciu jednotkového množstva znečisťujúcej látky 50 až 1 000x vyššia, ako je odstránené množstvo znečisťujúcej látky (Matějů et al., 2006).

Terénny testovací systém (Sayles, 2000) pozostával z troch zapúšťacích vrtov s perforáciou do 3 m pod terénom a tesne nad minimálnou hladinou podzemnej vody. Pokus sa začal pulzným vmiešavaním propánu do zatláčaného vzduchu. Táto časť trvala 3 mesiace a slúžila na adaptáciu autochtónnej mikroflóry na testovanom území. V nasledujúcej 14-dňovej etape sa do pásma prevzdušnenia kontinuálne vpúšťala zmes vzduchu a propánu.

   Výhody a limitácie

Výhody použitia kometabolickej vákuovej bioextrakcie sú nasledovné (Matějů et al., 2006):

      aeróbna biodegradácia mnohých chlórovaných zlúčenín môže byť neefektívna, ak sa nepoužije kometabolický substrát alebo anaeróbny cyklus,

      kometabolický aeróbny bioventing je rýchlejší ako anaeróbne procesy.

Použiteľnosť a efektivitu procesu môžu limitovať najmä tieto faktory:

      účinnosť metódy sa môže znížiť prítomnosťou hladiny podzemnej vody veľmi plytko pod povrchom,

      efektivitu aerácie kontaminovanej zóny môže znížiť heterogenita pôdy,

      touto metódou je zložité čistiť zeminy s nízkou priepustnosťou,

      biodegradáciu a efektivitu procesov môžu limitovať zeminy s nízkou vlhkosťou a procesy môžu viesť k vysušeniu pôdy,

      pri injektáži vzduchu do pôdy je potrebný monitoring unikajúcich plynov nad povrchom pôdy,

      rýchlosť biodegradácie môže výrazne znižovať nízka teplota,

      touto metódou nie je možné odstraňovať ťažké kovy.

   Trvanie čistenia a účinnosť

Kometabolický bioventing je stredne až veľmi dlhá sanačná metóda. Čistenie zaberá obdobie od 6 mesiacov až do 5 rokov. Čas čistenia závisí od:

      množstva sanovanej zeminy,

      koncentrácie a distribúcie kontaminantov,

      dosiahnuteľnej rýchlosti biodegradácie,

      lokálnej charakteristiky prostredia zahŕňajúcej priepustnosť a anizotropiu.

 

© Atlas sanačných metód environmentálnych záťaží

Autori: Jana Frankovská, Jozef Kordík, Igor Slaninka, Ľubomír Jurkovič, Vladimír Greif,

Peter Šottník, Ivan Dananaj, Slavomír Mikita, Katarína Dercová a Vlasta Jánová

Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, Bratislava 2010, 360 s,

ISBN    978-80-89343-39-3