Hodnotenie vhodnosti a efektívnosti sanačných metód (Jozef Kordík)

Vytvorenie jednotných podkladov na hodnotenie vhodnosti a efektivity sanačných metód a postupov ako aj porovnanie nákladov spojených s prieskumom a realizáciou sanácie znečistených území pri existujúcich možnostiach sanačných technológií a postupov je veľmi zložité (napr. NRC, 1997; Matějů et al., 2006). Úroveň takéhoto hodnotenia je vo svete rôzna. V niektorých krajinách (napr. Fínsko, Nemecko, Litva, Nórsko, Švédsko, Česká republika) boli vypracované tzv. cost/benefit analýzy sanácií, no špeciálny ekonomický nástroj neuviedla žiadna krajina. Na Slovensku je od roku 2008 vo forme návrhu k dispozícii Manuál pre postup finančného odhadu nákladov na prieskum a sanáciu environmentálnych záťaží (Auxt a Paluchová, 2008).

Získavanie informácií o reálnych nákladoch spojených so sanáciami znečistených území nie je jednoduché. Nakoľko riešenie sanácií prebieha v konkurenčnom prostredí, v mnohých prípadoch nie je v komerčnom záujme firiem takéto informácie poskytovať. Na druhej strane, v záujme klienta (štátu) je mať dostatočný prehľad o ponúkaných možnostiach sanácie s možnosťou výberu ekonomicky najvýhodnejšieho postupu. Tento rozpor je možné čiastočne riešiť získavaním informácií z dostupnej literatúry alebo internetových zdrojov. Je to však náročný proces, lebo väčšinou ide o informácie v cudzom jazyku a  je potrebné zohľadňovať rozdiely v konkrétnych podmienkach sanovaných lokalít. Prax ukazuje, že pri riešení sanácií je potrebný prehľad aspoň o niektorých štandardizovaných parametroch hodnotenia vhodnosti, efektívnosti a nákladov spojených so sanáciami, ktoré umožnia aspoň hrubé porovnanie týchto parametrov v rámci konkurenčných technológií/postupov. Stručné hodnotenie efektívnosti sanačných metód a finančných nákladov vynaložených na niektoré sanácie na Slovensku je uvedené v kapitole 5 Príklady využitia sanačných metód.

Kapitola má predovšetkým informatívny charakter. Jej cieľom je uviesť základné možnosti hodnotenia vhodnosti a efektívnosti sanačných metód a možnosti porovnávania nákladov spojených so sanáciou znečistených území a zároveň poukázať na dôležité problémy, ktoré sú s tým spojené. Kapitola je rozdelená do štyroch častí. V prvej časti je pozornosť venovaná faktorom ovplyvňujúcim použiteľnosť sanačných metód. V druhej časti je formou sumárnych tabuliek prezentovaný prehľad základných sanačných metód a hodnotenie ich vhodnosti a využiteľnosti vo vzťahu k vybraným faktorom a vybraným skupinám znečisťujúcich látok. Údaje uvedené v sumárnych tabuľkách poukazujú na komplexnosť a interdisciplinárny charakter problematiky hodnotenia nákladov spojených so sanáciou, ktorú je nevyhnutné riešiť na profesionálnej úrovni. V tretej a štvrtej časti sú stručne zhodnotené možnosti a problémy ekonomického hodnotenia nákladov.

 

© Atlas sanačných metód environmentálnych záťaží

Autori: Jana Frankovská, Jozef Kordík, Igor Slaninka, Ľubomír Jurkovič, Vladimír Greif,

Peter Šottník, Ivan Dananaj, Slavomír Mikita, Katarína Dercová a Vlasta Jánová

Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, Bratislava 2010, 360 s,

ISBN    978-80-89343-39-3

 

Odkaz na súvisiace dokumenty:

Parametre ovplyvňujúce použiteľnosť sanačných metód

Príklady hodnotenia vhodnosti a využiteľnosti sanačných metód

Možnosti ekonomického hodnotenia nákladov

Problémy ekonomického hodnotenia nákladov