VT (024) / Poša - odkalisko Chemka Strážske - SK/EZ/VT/1030 (Platný stav- register B)

Všeobecné údaje:

Názov lokality
odkalisko Chemka Strážske
Obec
Poša
.

Charakteristika prírodných pomerov:

Geologická stavba
Kvartér tvoria fluviálne sedimenty, kde ide prevažne o piesčité štrky a jemné až hrubé štrky a piesky terás s pokryvom piesčitých hlín a pieskov (pleistocén - holocén) - do cca 11 m, mocnosť štrkov do 6 m. Podložie je budované neogénnymi sedimentmi Východoslovenskej panvy, kde ide o vápnité ílovce, siltovce a pieskovce vranovského súvrstvia.
Hydrogeologická charakteristika
Hlinitopiesčié stredé až hrubé štrky tvoria vložky a vrstvy hrúbky 1-2 m v súdržných fluviálnych sedimentoch. Miestne sú vyvinuté aj štrky a piesčitejšie polohy v deluviálnych hlinách aj podložných neogénnych sedimentoch a tvoria samostatné kolektory.
Kategória prirodzenej ochrany
b) priemerná prirodzená ochrana - ohrozenie podzemnej vody stredné (C)
Zraniteľnosť územia
III) územie málo zraniteľné (priemyselné zóny, neobývané územia, ...)

Klasifikácia EZ:

Celková hodnota klasifikácie
47
Hodnovernosť
4) údaje overené prieskumnými prácami
Vyjadrenie anotátora k hodnotenej EZ
Pre uskladnenie popolčeka a strusky z teplárne závodu Chemko Strážske bola v roku 1977 vybudovaná 16 metrová homogénna zemná hrádza so skladovacím priestorom o rozlohe 32,8 ha. Vodná plocha povodia v súčasnosti predstavuje 2,04 km2, s predpokladanou produkciou strusky a popolčeka 68 620 m3 ročne. Predpokladané uloženie kalov za rok predstavuje cca 5 000 m3. Od roku 1981 sa začal popolček naplavovať na odkalisko. Popolček sa mal riediť vodou a do odkaliska sa mal prepravovať potrubím. V Chemku však na riedenie popolčeka nepoužívali čistú vodu, ale popolček miešali s odpadovou vodou, v ktorej sa nachádzali PCB a iné látky. Dochádzalo tak k silnému toxickému zamoreniu nielen niekoľko desiatok hektárovej nádrže, ale aj jej širokého okolia a podzemnej vody. Hlavným kontaminantom je arzén, ktorý sa do povrchových tokov Kyjov a Ondava dostáva vylúhovaním z materiálu odkaliska. Okrem arzénu boli v povrchovej vode zistené aj zvýšené koncentrácie v ukazovateľoch ako NH4+, SO42-, NO3-, Cl- (Zn, Pb, Cu, Cr). Arzénom sú znečistené aj riečne sedimenty tokov Kyjov a Ondava. Overená bola aj prítomnosť PCB látok vo vytekajúcich vodách z odkaliska. V roku 2020 bol na lokalite realizovaný podrobný geologický prieskum životného prostredia (Grexová, S., et al., 2020). Prieskumnými prácami nebola overená kontaminácia horninového prostredia, ale bolo overené znečistenie podzemnej a povrchovej vody a kontaminácia dnových sedimentov As, ktoré predstavuje environmentálne riziko. AKo primárny zdroj znečistenia bolo identifikované teleso odkaliska a ako sekundárny zdroj znečistenia jeho drenážne vody, ktoré sú Kyjovským potokom odvádzané do povrchových vôd rieky Ondava. Odkalisko je naďalej v prevádzke. V súvislosti s mimoriadnym zhoršením vôd na vodnom toku Kyjov udelila SIŽP prevádzkovateľovi odkaliska vykonať opatrenia súvisiace s čistením odpadovej vody vypúšťanej z odkaliska. Od apríla 2021 využíva prevádzkovateľ na filtráciu vody z odkaliska zeolit, tým však naplnila opatrenia stanovené SIŽP len čiastočne. Okrem vysokých obsahov As v sedimentoch odkaliska sú tu zvýšené obsahy Zn, Cd a v Kyjovskom potoku pod odkaliskom aj zvýšené obsahy TOC, síranov, dusičnanov, chloridov a amónnych iónov. Rozhodnutím MŽP SR č. R-AR 3642/2021 sa stanovuje monitorovanie kvality podzemnej, povrchovej vody a dnových sedimentov po dobu 3 rokov (do začiatku sanácie).

Zrealizované práce:

Typ vykonaných prác
prieskumné práce
Zhotoviteľ prác
Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, Bratislava
Typ vykonaných prác
prieskumné práce
Zhotoviteľ prác
Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, Bratislava
Typ vykonaných prác
riziková analýza
Zhotoviteľ prác
Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, Bratislava

Zrealizovaný monitoring:

Stav monitoringu
áno, monitoruje sa pravidelne (najmenej 1 x ročne)
Funkčnosť monitorovacieho systému
niektoré objekty monitorovacieho systému sú poškodené, ale systém je funkčný
Stav monitoringu
áno, monitoruje sa pravidelne (najmenej 1 x ročne)
Funkčnosť monitorovacieho systému
monitorovací systém je plne funkčný

Údaje ČMS GF - Antropogénne sedimenty charakteru EZ:

Monitorovacie lokality evidované databázou ČMS GF - Antropogénne sedimenty charakteru EZ poskytujú doplnkové a historicky významnéhodnotenie chemického stavu podzemných vôd na území, alebo v blízkosti územia klasifikovaného ako environmentálna záťaž.
Dôležité upozornenie:
Obsahovým zdrojom tu uvedených údajov je Čiastkový monitorovací systém - Geologické faktory a jeho podsystém: 03 Antropogénne sedimenty charakteru environmentálnych záťaží, ktorého správcom a prevádzkovateľom je  Štátny geologický ústav Dionýza Štúra so sídlom v Bratislave.

Dátum posledného odberu a hodnotenia vplyvu lokality na okolie: 1.1.0001
Monitorovacia lokalita a hodnotenie jej rizika v poslednom roku monitoringu:
Názov lokality
Poša/819
Typ lokality
Zaradenie lokality na základe mechanizmu šírenia znečistenia v horninovom prostredí. Jednotlivé typy v rámci hodnotenia lokalít vyjadrujú podmienky (riziká) pre ohrozenie podzemnej alebo povrchovej vody
Typ lokalityPravdepodobnosť ohrozenie vody
údolnýPodzem. voda10%
Povrch. voda90%
inundačnýPodzem. voda70%
Povrch. voda30%
neohraničenýPodzem. voda90%
Povrch. voda10%
s podzemnou tesniacou stenouPodzem. voda80%
Povrch. voda20%
bez hladiny podzemnej vodyPodzem. voda60%
Povrch. voda40%
údolný
Frekvencia monitorovania
0 x rok vlastnými zdrojmi, 1 x rok externým subjektom
Popis lokality a skladovaného odpadu
Odkalisko bolo vybudované za účelom skládkovania odpadov zo spaľovne a zo spaľovania uhlia. Odpad tvoria základné produkty organickej a anorganickej chémie - benzénová chémia, produkcia cyklohexánu, cyklohexanolu, priemyselné hnojivá, dusíková chémia, produkty na báze amónia, koncentrovaná kyselina dusičná a iné
Hodnotená kategória rizikovosti
Predmetom hodnotenia je zistenie orientačného (prvotného) vplyvu environmentálnej záťaže na podzemnú vodu alebo povrchovú vodu v jej okolí. Hodnotenie je založené na princípe rizikovej analýzy. Do hodnotenia sú zahrnuté viaceré kritéria, prostredníctvom ktorých sa okrem priameho vplyvu zohľadňujú aj jednotlivé podmienky a situácia na monitorovacej lokalite.

A. Kritéria priameho vplyvu - predstavujú hodnotenie prekročenia sledovaných chemických ukazovateľov na indikačných monitorovacích miestach voči tzv. legislatívnym kritériám - medzným hodnotám.

B. Kritéria zohľadňujúce situáciu a podmienky na lokalite - predstavujú zhodnotenie viacerých doplnkových kritérií, ktoré definujú tzv. váhu vplyvu viažúcu sa na jednotlivé monitorovacie miesta (násobok miery prekročenia hodnoteného ukazovateľa voči norme, nebezpečenstvo jednotlivých ukazovateľov, vzdialenosť indikačných monitorovacích miest od zdroja znečistenia ) a podmienky na lokalite (typ lokality, hazard zdroja a trend vývoja znečistenia).
 pre podzemnú vodu,    pre povrchovú vodu 
Hazard zdroja znečistenia
Reprezentuje potenciálny vplyv zdroja znečistenia. Je vyjadrený ako miera prekročenia mernej elektrickej vodivosti priesakovej kvapaliny voči jej pozaďovej hodnote. Hodnoty pozadia sa počítajú z maximálnych hodnôt za celé sledované obdobie a hodnoty pre priesakovú kvapalinu zodpovedajú najvyššie dosiahnutej hodnote za posledný rok sledovania.
 prekročenie mernej elektrickej vodivosti v poslednom dátume odberu
Trend vývoja znečistenia
Vyjadruje dlhodobejšiu zmenu vývoja hodnôt mernej elektrickej vodivosti na monitorovacom mieste reprezentujúcom priesakovú kvapalinu. Trend vývoja znečistenia je rozdelený na klesajúci, rastúci alebo stabilizovaný podľa toho ako sa mení priebeh čiary lineárnej regresie. Minimálny počet hodnôt pre vyhodnotenie trendovej zložky je posledných päť záznamov.
 v poslednom dátume odberu
Logo ŠGÚDŠ
Zoznam monitorovacích miest lokality na ktorých bolo namerané prekročenie limitných hodnôt:

Údaje technicko-bezpečnostného dohľadu nad vodnými stavbami:

Údaje technicko bezpečnostného dohľadu (TBD) sú súčasťou Registra zakategorizovaných vodných stavieb a odkalísk. Tento odlišuje vodné stavby podľa ich významu a rizika možného ohrozenia ľudských životov a škôd na majetku v priľahlom území stavby. Výkon TBD a informovanie verejnosti o výkone TBD je základom predchádzania havárií na odkaliskách, ktoré sú v mnohých prípadoch klasifikované ako environmentálna záťaž.
Dôležité upozornenie:
Obsahovým zdrojom tu uvedených údajov je Register zakategorizovaných vodných stavieb, ktorého správcom a prevádzkovateľom je   Vodohospodárska výstavba, š.p. so sídlom v Bratislave.

Stav zdrojovej evidencie zo dňa: 27.11.2024
Názov a číslo odkaliska
Odkalisko POŠA / 5058
Kategória a status odkaliska:
Posudok štátnej organizácie, ktorá je na výkon dohľadu poverená, obsahuje návrh kategórie vodnej stavby a výpočet splnených kritérií kategorizácie, na základe ktorých sa vodná stavba zaraďuje alebo preraďuje do jednej zo štyroch kategórií. Vodné stavby sa rozdeľujú do I. až IV. kategórie podľa bodového systému, ktorý zohľadňuje význam vodnej stavby, riziko možného ohrozenia ľudských životov a škôd na majetku v priľahlom území a nebezpečenstvo vzniku porúch na vodnej stavbe (§56 zákona č.364/2004 Z.z. o vodách a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov a §3 vyhlášky č.458/2005 Z.z. ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výkone odborného technicko-bezpečnostného dohľadu nad vodnými stavbami a o výkone technicko-bezpečnostného dozoru.)
2. kategória, v trvalej prevádzke
Vlastník
TP2, s.r.o.
Užívateľ
v registri nie je uvedené
Vykonávanie dohľadu
Odborný technicko-bezpečnostný dohľad nad vodnými stavbami je špecializovaná činnosť zameraná na zisťovanie technického stavu vodných stavieb, ktorých poškodenie môže spôsobiť ohrozenie priľahlého územia, života ľudí a majetku najmä uvoľnením vzdúvanej alebo zadržiavanej vody. Vykonáva sa pozorovaním bezpečnosti a stability vodných stavieb, meraním ich deformácií, sledovaním priesaku vôd, hodnotením výsledkov týchto pozorovaní a meraní a navrhova ním opatrení na odstránenie zistených nedostatkov a zaraďovaním vodných stavieb do kategórií. (§56 zákona č. 364/2004 Z.z. o vodách a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov (vodný zákon)
nad vodnou stavbou sa vykonáva odborný technicko-bezpečnostný dohľad
Príslušný orgán vodnej správy
OÚ Prešov
Odborne spôsobilá osoba
Pri vykonávaní odborného technicko-bezpečnostného dohľadu je vlastník, prípadne stavebník vodnej stavby povinný určiť zamestnanca zodpovedného za odborný technicko-bezpečnostný dohľad a ohlásiť ho orgánu štátnej vodnej správy. Pri vodných stavbách zaradených do I. a II. kategórie ohlásiť aj odborne spôsobilú osobu, prostredníctvom ktorej sa odborný technicko-bezpečnostný dohľad vykonáva (§56 zákona č. 364/2004 Z.z. o vodách a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov (vodný zákon)).
test haluz
Logo Vodohospodárska výstavba