Vojany

 Použité sanačné metódy

Pri sanácii sa použili metódy in situ vákuová extrakcia a aerácia a metódy ex situ sanačné čerpanie a čistenie podzemnej vody.

Sanačné práce na lokalite Vojany a odstránenie kontaminácie chlórovanými uhľovodíkmi realizovala spoločnosť GEO Slovakia, s. r. o. (www.geoslovakia.sk).

 

 

Charakteristika geologického prostredia a hydrogeologických pomerov

Na geologickej stavbe územia sa podieľajú sedimenty kvartéru a neogénu. Neogén reprezentujú sedimenty pontu – levantu, ktoré sú vyvinuté vo forme zelených, zelenosivých a svetlosivých ílov, lokálne druhotne zafarbených do žltohneda. Íly sú plastické, miestami s piesčitou prímesou, s výskytom vápnitých konkrécií. Hrúbka neogénu sa pohybuje okolo 100 m, povrch neogénnych sedimentov sa nachádza v hĺbke 29 – 30 m pod terénom.

Z hydrogeologického hľadiska je v širšej oblasti hlavný zvodnený kolektor vrstva fluviálnych pieskov. Hrúbka fluviálnych sedimentov v smere na juh mierne stúpa, v priestore areálu je priemerne 22 m. Podzemná voda vytvára vo fluviálnych pieskoch súvislý, mierne napätý kolektor. Hladina podzemnej vody je v hĺbke 5 – 6 m pod terénom. V eolických pieskoch sa v príhodných podmienkach vytvárajú podružné, viac-menej izolované zvodnené horizonty, dotované najmä atmosférickými zrážkami. Najdôležitejším faktorom ovplyvňujúcim celkový režim podzemnej vody je rieka Laborec, v severnej časti areálu je to aj odkalisko.

 

 

 Charakteristika kontaminácie a použitých sanačných metód

Charakteristika kontaminácie:

      dominantný kontaminant – chlórované uhľovodíky (ClU);

      maximálna koncentrácia nameraná na začiatku sanácie:

      zeminy: nekontaminované – nesledované,

      podzemné vody: ∑ ClU – Eth = 22 465 μg . l–1;

      maximálna koncentrácia nameraná po 1 roku sanácie:

      zeminy: nesledované,

      podzemné vody: ∑ ClU – Eth = 14 400 μg . l–1;

      plocha kontaminovaného územia – 13 300 m2;

      hĺbka hladiny podzemnej vody: 10 m pod terénom;

      hĺbka nepriepustného podložia: 19,5 m pod terénom.

Vákuová extrakcia

ClU sú vysoko prchavé organické látky, a preto sa zvolila kombinácia dvoch sanačných metód – vákuová extrakcia využívajúca prchavosť a aerácia zvyšujúca prchavosť kontaminantu. Odsávanie znečisteného pôdneho vzduchu z kontaktnej zóny a pásma prevzdušnenia sa realizuje pomocou odsávacích (ventingových) vrtov (celkovo je na lokalite 26 odsávacích vrtov) súbežne s aeráciou. Monitoring sanačných prác je zameraný na sledovanie zmien koncentrácie VOC vo vzduchu na výstupe z filtrov.

Aerácia

Pri tejto metóde sa využíva vháňanie stlačeného vzduchu do kontaktnej zóny pásma nasýtenia a pásma prevzdušnenia a pod hladinu podzemnej vody sieťou prevzdušňovacích vrtov (26 vrtov) na zlepšenie kyslíkových podmienok v pásme nasýtenia aj pásme prevzdušnenia. Táto metóda sa použila v kombinácii s vákuovou extrakciou (odsávaním) na zvýšenie efektívnosti uvoľňovania prchavej zložky kontaminantu (urýchlenie sanačných prác). Monitoring sanačných prác je zameraný na odbery vzoriek podzemnej vody na sledovanie zmien:

      obsahu O2,

      obsahu ∑ ClU – Eth,

      ORP a hodnota pH.

Sanačné čerpanie a čistenie podzemné vody

Odčerpávanie kontaminovaného objemu vôd (z 3 čerpacích vrtov) a ich následné ošetrovanie sa realizuje pomocou stripingu v troch stripovacích jednotkách. Kontaminované zložky uvoľnené do vzduchu z podzemnej vody (ClU) sa zachytávajú na výduchu s filtrom s náplňou adsorbenta – aktívne uhlie. Monitoring sanačných prác bol zameraný na analyzovanie:

      VOC na výduchu zo stripovacích veží,

      obsahu ∑ ClU – Eth v prečistenej a vypúšťanej vode.

 

 

 Trvanie sanácie a účinnosť

Plánované trvanie sanácie je obdobie 2008 – 2012 (sanácia prebieha). Pri intenzívnych sanačných prácach sa v priebehu 1 roka dosiahlo výrazné zníženie maximálnej koncentrácie ClU v podzemnej vode z 2,246 5 mg . l–1 na 1,44 mg . l–1. Zvolenou kombináciou sanačných metód sa pravdepodobne dosiahne trvalé zníženie kontaminácie podzemnej vody do konca projektovaného sanačného zásahu (rok 2012).

Ukážka zo sanačných prác je uvedená na obr. 5.1.32.

Obr. 5.1.32. Vojany – prevzdušňovací vrt a štvorica odsávacích ventingových vrtov (foto GEO Slovakia, s. r. o.).

 

© Atlas sanačných metód environmentálnych záťaží

Autori: Jana Frankovská, Jozef Kordík, Igor Slaninka, Ľubomír Jurkovič, Vladimír Greif,

Peter Šottník, Ivan Dananaj, Slavomír Mikita, Katarína Dercová a Vlasta Jánová

Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, Bratislava 2010, 360 s,

ISBN    978-80-89343-39-3