Trutnov, depo Českých dráh

Použité sanačné metódy

Pri sanácii sa použili metódy in situ podporovaná biosanácia a vymývanie pôdy a spomedzi metód ex situ sanačné čerpanie a čistenie podzemnej vody a vyťaženie kontaminovanej zeminy.

Sanačné práce na lokalite Trutnov, depo Českých dráh – havarijný únik motorovej nafty – realizovala spoločnosť DEKONTA, a. s. (www.dekonta.cz).

 

 

Charakteristika geologického prostredia a hydrogeologických pomerov

Z geologického hľadiska toto územie spadá do permokarbónu Podkrkonošskej panvy. V údolí toku Úpy tento útvar prekrývajú kvartérne hrubé štrky s pomerne malou hrúbkou a povodňové sedimenty.

Terénne nerovnosti sú v areáli vyplnené antropogénnymi sedimentmi s hrúbkou 0,5 až 2 m. Pôvodný terén budujú povodňové piesčité hliny s pevnou konzistenciou. Pod nimi leží nie veľmi hrubá vrstva dobre opracovaných štrkov s výplňou hlinitého piesku. V nich sa vyskytujú polohy piesčitých hlín. Skalné podložie sa začína v hĺbke 3 až 5,5 m pod terénom a tvoria ho hnedočervené pieskovce s vrstvičkami prachovcov a ílovcov, ktoré sú rozložené a majú charakter pevnej piesčitej hliny.

V dôsledku veľkej litologickej pestrosti (pieskovce, zlepence, ílovce, pelokarbonáty, melafýry, pyroklastiká) sa na území vyskytuje množstvo izolovaných zvodní s prevažne napätou hladinou a rozdielnou výtlačnou výškou, ktorej úrovne sa líšia rádovo až v desiatkach metrov. Celkovo prevláda puklinová priepustnosť nad medzizrnovou. Zóna zvýšenej priepustnosti hornín siaha do hĺbky 30 až 150 m pod terénom.

V mieste havárie je ako prvá zvodeň vyvinutá spojitá kvartérna zvodeň, ktorá sa nachádza v kvartérnych sedimentoch rieky Úpy a zvetraných sedimentoch permokarbónu. Hladina podzemnej vody sa nachádza v hĺbke okolo 5 až 7 m pod terénom. Výdatnosť vrtov sa pohybuje od 0,5 l . s–1 do 1,0 l . s–1. Smer prúdenia podzemnej vody je k rieke Úpe, ktorá vytvára drenážnu bázu územia.

 

 

Charakteristika kontaminácie a použitých sanačných metód

Charakteristika kontaminácie:

      dominantný kontaminant – ropné látky stanovené ako parameter NEL,

      zeminy: NEL = 150 000 mg . kg–1 sušiny,

      podzemné vody: výskyt voľnej fázy ropnej látky na hladine podzemnej vody v hrúbke 10 – 170 cm;

      maximálna koncentrácia nameraná po skončení sanácie:

      zeminy: NEL = 2 000 mg . kg–1 sušiny,

      podzemné vody: výskyt voľnej fázy ropnej látky na hladine podzemnej vody pretrváva v hrúbke 3 cm;

      plocha kontaminovaného územia: asi 4 000 m2;

      hĺbka hladiny podzemnej vody: 4 m pod terénom;

      hĺbka nepriepustného podložia: zóna zvýšenej priepustnosti hornín siaha do hĺbky 30 až 150 m pod terénom.

Podporovaná biosanácia

Metóda spočíva vo vsakovaní biopreparátu do podzemnej vody sústavou vrtov. Biopreparát sa kultivuje priamo na lokalite vo fermentore s objemom 20 m3. Biopreparát vsakuje pulzne 1x týždenne v celkovom objeme 10 m3. Vzhľadom na pomerne nízku koncentráciu rozpusteného O2 v podzemnej vode sa prečistená a intenzívne okysličená podzemná voda odvádza zo stripovacej kolóny do vrtu VDS-31. Tým sa dosiahne aj žiaduce zvýšenie dynamiky prúdenia podzemnej vody v kontaminovanej zóne.

Monitoring sanačných prác bol zameraný na sledovanie koncentrácie NEL, O2, mikrobiologických ukazovateľov a obsahu živín v podzemnej vode.

Sanačné čerpanie a čistenie podzemných vôd, vymývanie pôdy

Na lokalite prebieha ochranné sanačné čerpanie z výkopových jám a systému sanačných vrtov. Čerpaná kontaminovaná voda sa prečistí na sanačnej stanici pozostávajúcej z gravitačného odlučovača, sorpčno-gravitačných filtrov a stripovacej jednotky a potom sa vypúšťa do povrchového toku alebo podľa potreby použije na spätné presakovanie. Monitoring podzemnej vody je zameraný na sledovanie rozsahu voľnej fázy ropných látok a zmien koncentrácie NEL a C10 – C40 v podzemnej vode.

Vyťaženie kontaminovanej zeminy

Kontaminovaná zemina z výkopových jám sa vyťažila a odviezla na biodegradačné plochy. Potom sa podrobila analýzam na obsah NEL.

 

 

Trvanie sanácie, účinnosť a finančné náklady

Prieskumnými prácami sa overila kontaminácia zemín v množstve 10 000 t nebezpečného odpadu a 30 000 m3 podzemnej vody.

Podľa harmonogramu prác boli sanačné práce rozvrhnuté na 3 roky, od januára 2007 do januára 2010.

Vzhľadom na stále prebiehajúce sanačné práce sa účinnosť zvolenej kombinácie metód nedá vyhodnotiť. Je však možné konštatovať, že podporovanou biosanáciou sa úspešne odstraňuje kontaminácia z horninového prostredia (rýchly pokles kontaminácie v zeminách), zatiaľ čo účinnosť sanačného čerpania je nízka, keďže fáza ropnej látky na hladine podzemnej vody neustále pretrváva.

Išlo o komplexnú dodávku prieskumných prác vrátane vypracovania rizikovej analýzy a následnej realizácie sanačných prác. Sanácia stále prebieha.

Vykonané práce boli finančne ohodnotené na približne 20 000 000 CZK.

Ukážky zo sanačných prác sú uvedené na obr. 5.2.35.2.4.

 

Obr. 5.2.3. Trutnov, depo Českých dráh – ochranný sanačný drén pozdĺž brehu a nornej steny na rieke Úpe (archív DEKONTA, a. s.).

 

Obr. 5.2.4. Trutnov, depo Českých dráh – časť stanice čistenia podzemných vôd a biofermentor (archív DEKONTA, a. s.).

 

© Atlas sanačných metód environmentálnych záťaží

Autori: Jana Frankovská, Jozef Kordík, Igor Slaninka, Ľubomír Jurkovič, Vladimír Greif,

Peter Šottník, Ivan Dananaj, Slavomír Mikita, Katarína Dercová a Vlasta Jánová

Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, Bratislava 2010, 360 s,

ISBN    978-80-89343-39-3