Litvínov, areál skládky spoločnosti Celio, a. s.

Použité sanačné metódy

Pri sanácii sa použili metódy ex situ biostabilizácia a bioimobilizácia.

Sanačné práce na dekontaminačnej ploche firmy EPS v areáli skládky CELIO, a. s., Litvínov realizovala spoločnosť EPS, s. r. o. (www.epssro.cz).

 

 

Charakteristika geologického prostredia a hydrogeologických pomerov

Odstraňovanie kontaminantu zo stavebných materiálov a zemín prebiehalo na zabezpečenej dekontaminačnej ploche vybudovanej v areáli skládky nebezpečného odpadu, preto hodnotenie geologických a hydrogeologických pomerov je bezpredmetné.

 

 

Charakteristika kontaminácie a použitých sanačných metód

Charakteristika kontaminácie:

      dominantné kontaminanty – NEL, C10 – C40 a PAU;

      maximálna koncentrácia nameraná na začiatku sanácie:

      zeminy: NEL = 50 000 mg . kg–1 sušiny, PAU = 500 mg . kg –1 sušiny,

      podzemné vody: nesledované;

      maximálna koncentrácia nameraná po skončení sanácie:

      zeminy: C10 – C40 = 2 500 mg . kg–1 sušiny, PAU = 18 mg . kg–1 sušiny,

      podzemné vody: nesledované;

      plocha kontaminovaného územia: neuvádza sa;

      množstvo kontaminovaných zemín: 65 000 t;

      hĺbka hladiny podzemnej vody a hĺbka nepriepustného podložia: neuvádzajú sa.

 

Vyťaženie kontaminovanej zeminy

Zemina a stavebná sutina sa po vyťažení (z areálu ŠKODA, a. s., Plzeň) a vytriedení deponovali na dekontaminačnú plochu v areáli skládky CELIO, a. s., Litvínov.

 

Biostabilizácia a bioimobilizácia

Kontaminovaná stavebná sutina a zemina (kontaminovaný odpad) sa na dekontaminačnej ploche navrstvili na hromady do výšky asi 3 m, pričom každá hromada obsahovala odpad s inou koncentráciou znečisťujúcich látok. Separácia odpadu na hromady sa urobila cielene s cieľom zrýchliť a zintenzívniť biosanáciu prebiehajúcu na menej kontaminovanom odpade. Do kontaminovaného odpadu sa aplikovali kvapalné médiá – roztok degradujúcich mikroorganizmov, základných nutrientov a povrchovo aktívnych látok – pomocou aplikačných sond, aplikačnou mobilnou ihlou a postrekom na povrchu hromád. Saturácia hromád vzdušným kyslíkom sa zabezpečila dúchadlom cez aplikačné sondy (perforácia na päte sondy) zapichnuté v hromadách. Hromady sa ešte periodicky kyprili a prevracali strojmi.

Monitoring sanačných prác bol zameraný na meranie samotného kontaminantu – kvantita NEL, C10 – C40, PAU – podľa vykonávacích vyhlášok o odpade – limity pre skládky a ukladanie na povrchu terénu (legislatívne normy platné v ČR).

Na hromadách sa meria koncentrácia O2, CO2 a CH4 v pôdnom vzduchu pomocou respiračných sond. Na reprezentatívnych vzorkách odpadu sa sleduje aj koncentrácia základných nutrientov (N a P), heterotrofné a degradujúce mikroorganizmy, robia sa respiračné testy aktivity. Po skončení biostabilizácie a bioimobilizácie poverená osoba odoberie vzorky na kontrolu parametrov na určité analýzy podľa spôsobu ďalšieho využitia odpadu (podľa platných legislatívnych noriem).

 

 

Trvanie sanácie a účinnosť

Intenzívne práce sa realizujú zhruba od mája do októbra, a teda závisia od dĺžky trvania teplého obdobia v roku. Odstránenie kontaminácie z navezeného materiálu trvá asi 7 až 14 mesiacov. Vypočítané finančné náklady na 65 000 t kontaminovaného materiálu predstavujú zhruba 39 mil. Kč.

Ukážky zo sanačných prác sú uvedené na obr. 5.2.55.2.6.

 

Obr. 5.2.5. Litvínov, areál skládky spoločnosti Celio, a.s. – sanačná jednotka, v pozadí znečistená zemina pripravená na dekontamináciu.

 

Obr. 5.2.6. Litvínov, areál skládky spoločnosti Celio, a.s. – detailný pohľad na pripravené inokulum v bioreaktore.

 

© Atlas sanačných metód environmentálnych záťaží

Autori: Jana Frankovská, Jozef Kordík, Igor Slaninka, Ľubomír Jurkovič, Vladimír Greif,

Peter Šottník, Ivan Dananaj, Slavomír Mikita, Katarína Dercová a Vlasta Jánová

Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, Bratislava 2010, 360 s,

ISBN    978-80-89343-39-3