Nový Rychnov, skládka priemyselného odpadu

Použité sanačné metódy

Pri sanácii sa použila metóda in situ chemická oxidácia a z metód ex situ sa použilo sanačné čerpanie a čistenie podzemnej vody a vyťaženie kontaminovanej zeminy.

Sanačné práce na lokalite Nový Rychnov, skládka priemyselného odpadu, realizovala spoločnosť DEKONTA, a. s. (www.dekonta.cz).

 

 

Charakteristika geologického prostredia a hydrogeologických pomerov

Z geologického hľadiska toto územie spadá do západného okraja centrálneho masívu moldanubika. Budujú ho dvojsľudové granity až adamelity, stredno- až drobnozrnné, miestami drobnoporfýrické, ktoré sa označujú ako mrákotínsky typ.

Geologické pomery v priestore bývalej skládky a jeho okolia sú pomerne monotónne. Ide o kompaktné muskoviticko-biotitické žuly, drobno- až strednozrnné, pri povrchu navetrané až mierne zvetrané, s hnedými až hrdzavohnedými odtieňmi. Smerom do hĺbky rýchlo prechádzajú do zdravého masívu sivej až sivobielej farby. Granit v priestore bývalého lomu, v ktorom bola skládka umiestnená, je postihnutý nevýraznými tektonickými poruchami a puklinami.

Z hydrogeologického hľadiska toto územie patrí do rajónu 655 – Kryštalinikum v povodí rieky Jihlava. V rámci tohto rajónu je možné vymedziť vrchnú zvodeň, viazanú predovšetkým na kvartérny pokryv, zónu zvetrávania a zónu podpovrchového rozpájania hornín a spodnú zvodeň, viazanú na priepustné tektonické zóny v hlbších častiach kryštalinika.

V priestore bývalej skládky sa podzemná voda viaže na puklinovo-priepustný masív granitov, v ktorom sa vytvára puklinová zvodeň s mierne napätou hladinou podzemnej vody. Hladina podzemnej vody v čase realizácie doplnkového prieskumu sa nachádzala v úrovni 6 až 7 m pod úrovňou okolitého terénu. Generálny smer prúdenia podzemnej vody je na JZ až JV.

Hodnoty koeficientu filtrácie v okolí skládky sa pohybujú v rozmedzí 10–7 až 10–8 m . s–1.

 

 

Charakteristika kontaminácie a použitých sanačných metód

Charakteristika kontaminácie:

      dominantný kontaminant – chlórované uhľovodíky (ClU), ropné látky, ťažké kovy, organochlórované pesticídy (OCP), chloridy a dusičnany;

      maximálna koncentrácia nameraná na začiatku sanácie:

      zeminy: nestanovené (skládka nebezpečného odpadu),

      podzemné vody: ClU = 27,8 mg . l–1, v žulovom lome OCP = 0,6 mg . l–1;

      maximálna koncentrácia nameraná po skončení sanácie:

      zeminy: nestanovené,

      podzemné vody: ClU = 2,7 mg . l–1, OCP = 0,2 mg . l–1;

      plocha kontaminovaného územia: asi 25 000 m2;

      hĺbka hladiny podzemnej vody: 10 m pod terénom;

      hĺbka nepriepustného podložia: nie je relevantná (ide o puklinový systém viazaný na žulový masív).

Chemická oxidácia

Chemická oxidácia bola zvolená s cieľom intenzifikovať sanáciu podzemnej vody pomocou aplikácie Fentonovho činidla. Sanácia prebiehala v ohnisku znečistenia na 5 aplikačných vrtoch.

V rámci monitoringu sanačných prác sa sledovala koncentrácia OCP, ClU, H2O2, pH, teploty a oxidačno-redukčného potenciálu v podzemnej vode.

Sanačné čerpanie a čistenie podzemných vôd, vymývanie pôdy

Systém sanácie podzemnej vody tvorili 3 technológie/metódy podľa kontaminantov, ktoré sa pomocou jednotlivých technológií odstraňovali:

      gravitačná separácia (ropné uhľovodíky, voľná fáza);

      striping (ClU);

      reverzná osmóza (zvyšok OCP, anorganických látok, ťažkých kovov, dusičnanov, dusitanov a chloridov).

Monitoring podzemnej vody zahŕňal primárne nasledujúce znečisťujúce látky /skupiny znečisťujúcich látok:

      OCP, ClU, dusičnany, chloridy (pre ne boli stanovené sanačné limity),

      ropné látky (NEL, BTEX),

      ťažké kovy,

      dusitany a obsah amónnych iónov.

Vyťaženie kontaminovanej zeminy

Kontaminovaný odpad sa vyťažil a odviezol na externé odstránenie (spaľovňa nebezpečného odpadu, skládka nebezpečného odpadu). Priestor skládky sa následne rekultivoval (zaviezol inertnou zeminou). Priebežný sanačný monitoring pozostával zo sledovania odpadu – analyzoval sa obsah EOX, OCP, ClU, ťažkých kovov a ropných látok (C10 – C40).

 

 

Trvanie sanácie, účinnosť a finančné náklady

Sanácia trvala 1,5 roka (vyťaženie nebezpečného odpadu trvalo 2 mesiace a sanácia podzemnej vody prebiehala 12 mesiacov). Prieskumnými prácami sa overila kontaminácia zeminy, a to 2 040 t nebezpečného odpadu. Riziková analýza potvrdila nepriaznivé účinky nebezpečného odpadu na životné prostredie (kontaminácia podzemnej vody). Vyťažilo sa 2 040 t nebezpečného odpadu a odviezlo na externú likvidáciu – spaľovňa nebezpečného odpadu, skládka nebezpečného odpadu – a priestor skládky sa následne rekultivoval (zaviezol inertnou zeminou).

Systém sanácie podzemnej vody tvorili 3 technológie/metódy: 1. gravitačná separácia, 2. striping, 3. reverzná osmóza. Pomocou nich sa podarilo znížiť koncentráciu hlavných kontaminantov ClU a OCP na požadovaný sanačný limit.

Sanačné práce trvali 1,5 roka. Zvolená kombinácia sanačných metód umožnila úspešne odstrániť kontamináciu v prvej etape najmä z horninového prostredia a v druhej etape z podzemnej vody.

Išlo o komplexnú dodávku prieskumných prác vrátane vypracovania rizikovej analýzy a následnej realizácie sanačných prác. Časový harmonogram prác sa neprekročil. Finančné ohodnotenie vykonaných prác bolo 29 096 000 CZK.

Ukážky zo sanačných prác sú uvedené na obr. 5.2.15.2.2.

 

Obr. 5.2.1. Nový Rychnov, skládka priemyselného odpadu – vyťaženie kontaminovanej zeminy (archív DEKONTA, a. s.).

Obr. 5.2.2. Nový Rychnov, skládka priemyselného odpadu – dočisťovanie kontaminovanej zeminy po vyťažení: príprava na rekultiváciu (archív DEKONTA, a. s.).

 

© Atlas sanačných metód environmentálnych záťaží

Autori: Jana Frankovská, Jozef Kordík, Igor Slaninka, Ľubomír Jurkovič, Vladimír Greif,

Peter Šottník, Ivan Dananaj, Slavomír Mikita, Katarína Dercová a Vlasta Jánová

Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, Bratislava 2010, 360 s,

ISBN    978-80-89343-39-3