Pozdišovce, bývalý distribučný sklad Slovnaftu, a. s.

Použité sanačné metódy

Pri sanácii sa použili nasledujúce metódy: podporovaná biosanácia, vymývanie pôdy, sanačné čerpanie a čistenie podzemnej vody a selektívna ťažba kontaminovanej zeminy.

Sanačné práce na lokalite Pozdišovce – bývalý distribučný sklad pohonných hmôt Slovnaft, a. s., realizovala spoločnosť DEKONTA SLOVENSKO, s. r. o. (www.dekonta.com).

 

 

Charakteristika geologického prostredia a hydrogeologických pomerov

Na geologickej stavbe záujmového územia sa podieľajú horniny neogénu a kvartéru. Neogénne súvrstvia budujú Pozdišovský chrbát a tvoria podložie fluviálnych náplavov Laborca. Najstaršie neogénne súvrstvie (báden – sarmat) vystupuje na povrch v najsevernejšej časti územia. Súčasťou tohto súvrstvia sú aj pozdišovské štrky. Štrky dosahujú hrúbku 30 – 40 m a obsahujú polohy pestrých ílov. V oblasti Pozdišoviec toto súvrstvie tvoria len pestré íly.

Hydrogeologicky najpriaznivejšie prostredie na prúdenie a akumuláciu podzemných vôd sú v tomto území fluviálne náplavy Laborca. Hladina podzemnej vody má pri severnom okraji areálu charakter napätej hladiny a pri južnom okraji charakter voľnej hladiny. V prirodzenom stave sa hladina podzemnej vody nachádza na rozhraní štrkov a nadložných ílov, resp. vo vrchnom úseku štrkovej vrstvy v hĺbke 2,6 až 5,5 m pod terénom. V tesnej blízkosti Pozdišovského chrbta je hladina podzemnej vody v hĺbke 6,5 až 7,5 m pod terénom. Hodnoty koeficientu filtrácie kolíšu v širokom rozmedzí (od 8,3 . 10–3 do 7,6 . 10–5 m . s–1), najčastejšie však v rozpätí 10–3 – 10–4 m . s–1. Generálny smer prúdenia podzemnej vody je takmer rovnobežný s tokom Laborca.

 

 

Charakteristika kontaminácie a použitých sanačných metód

Charakteristika kontaminácie:

      dominantný kontaminant – ropné látky – stanovené ako koncentrácia NEL;

      maximálna koncentrácia nameraná na začiatku sanácie:

      zeminy: NEL = 15 000 mg . kg–1 sušiny,

      podzemná voda: fáza ropnej látky na hladine;

      maximálna koncentrácia nameraná po skončení sanácie:

      zeminy: NEL = 1 200 mg . kg–1 sušiny,

      podzemná voda: NEL do 2,5 mg . l–1;

      plocha kontaminovaného územia: približne 9 332 m2;

      hĺbka hladiny podzemnej vody: 3 – 6 m;

      hĺbka nepriepustného podložia: 5,5 – 7,5 m.

Podporovaná biosanácia

Na lokalite prebiehala aplikácia bakteriálneho preparátu zloženého z baktérií so silnou biodegradačnou schopnosťou a zároveň aplikácia fertilizačných roztokov s cieľom dodať nutrienty do horninového prostredia. Aplikácia biopreparátu bola zameraná na urýchlenie prebiehajúcich biodegradačných procesov a cielene sa sústredila na najviac kontaminované oblasti – prieskumom overené a potvrdené ohniská kontaminácie.

Monitoring sanačných prác pozostával z odberu vzoriek zemín na stanovenie koncentrácie NEL a respiračných testov (zmeny obsahu všetkých uhľovodíkov, všetkých prchavých organických látok, O2, CH4 a CO2).

Sanačné čerpanie a čistenie podzemných vôd, vymývanie zemín, ťažba kontaminovanej zeminy

Zo štyroch ohnísk znečistenia sa čerpala podzemná voda z výkopových jám a znečistená zemina sa vyťažila po hladinu podzemnej vody. Odčerpaná kontaminovaná voda sa následne čistila na troch sanačných staniciach a po prečistení sa opätovne použila na spätný zásah – vymývanie pôdy.

Monitoring sanačných prác pozostával z odberu vzoriek podzemných vôd na stanovenie koncentrácie NEL, benzénu, toluénu, etylbenzénu, xylénov a styrénu.

 

Trvanie sanácie a účinnosť

Prieskumnými prácami sa na tejto lokalite overila kontaminácia zemín v množstve 31 400 t a podzemných vôd v množstve 330 187 m3 (uvedený objem vody sa recykloval systémom čerpanie, čistenie a následná infiltrácia počas celého trvania sanácie). Na urýchlenie sanácie sa do horninového prostredia aplikoval bakteriálny preparát. Sanačné práce trvali 4 roky (od roku 2005 do roku 2009). Zvolenou metódou sa podarilo dosiahnuť výrazný pokles koncentrácie ropných látok v zeminách, a to z koncentrácie 15 000 mg . kg–1 sušiny na 1 200 mg . kg–1 sušiny. Ukážky realizácie sanácie sú uvedené na obr. 5.1.45.1.5.

Obr. 5.1.4. Pozdišovce, bývalý distribučný sklad Slovnaftu, a.s. – demolácia základov bývalých objektov a selektívna ťažba zemín (Dekonta Slovensko, 2009).

Obr. 5.1.5. Pozdišovce, bývalý distribučný sklad Slovnaftu, a.s. – aplikácia biopreparátu počas sanácie (Dekonta Slovensko, 2009).

 

© Atlas sanačných metód environmentálnych záťaží

Autori: Jana Frankovská, Jozef Kordík, Igor Slaninka, Ľubomír Jurkovič, Vladimír Greif,

Peter Šottník, Ivan Dananaj, Slavomír Mikita, Katarína Dercová a Vlasta Jánová

Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, Bratislava 2010, 360 s,

ISBN    978-80-89343-39-3