Výbušniny

Výbušniny sú chemické látky alebo zmesi, ktoré sú schopné mimoriadne rýchlej exotermickej reakcie (výbušnej reakcie) spojenej s vytvorením plynu s takou teplotou, takým tlakom a takou rýchlosťou, že pôsobia deštrukčne na okolie. Spustenie reakcie nastáva na základe mechanického, termického alebo elektrického podnetu. Podľa praktického využitia delíme výbušniny na:

      traskaviny – sú to ľahko vznietiteľné výbušniny, ktoré obvykle slúžia na inicializáciu výbuchu trhavín alebo streliva.

      trhaviny – výbušniny, ktorých typickou výbušnou premenou je detonácia. Používajú sa obvykle pri trhacích prácach v baniach, lomoch, hĺbení tunelov, demoláciách a pod. Medzi najpoužívanejšie trhaviny patrí dynamit, pentrit, hexogén, trinitrotoluén a množstvo priemyslových trhavín zložených z nich.

      strelivo – používa sa ako náplň do nábojníc strelných zbraní na vojenské, športové alebo poľovnícke účely. Príkladom je klasický strelný prach alebo nitrocelulóza (strelná bavlna).

Typické výbušné látky znečisťujúce životné prostredie sú TNT pikráty, hexogén (RDX), TNB, tetryl DNB, 2,4-DNT nitroglycerín, 2,6-DNT nitrocelulóza, oktogén (HMX) pentrit (PENT, TEN) a nitroaromáty.

 

© Atlas sanačných metód environmentálnych záťaží

Autori: Jana Frankovská, Jozef Kordík, Igor Slaninka, Ľubomír Jurkovič, Vladimír Greif,

Peter Šottník, Ivan Dananaj, Slavomír Mikita, Katarína Dercová a Vlasta Jánová

Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, Bratislava 2010, 360 s,

ISBN    978-80-89343-39-3