Metódy sanácie vôd (Igor Slaninka, Jozef Kordík, Slavomír Mikita)

Vodné prostredie predstavuje významnú zložku životného prostredia. S rozvojom spoločnosti a činnosťou človeka môže dôjsť k negatívnemu ovplyvneniu kvality vôd, v niektorých prípadoch až k výraznej kontaminácii vôd ohrozujúcej zdravotný stav človeka, resp. kvalitu príslušného ekosystému. Na elimináciu, resp. odstránenie existujúceho znečistenia vo vodnom prostredí je v súčasnosti k dispozícii celý rad sanačných postupov a technológií, ktoré sú predmetom tejto kapitoly. Jednotlivé metódy sú rozdelené na dve základné skupiny – metódy in situ a ex situ. V rámci týchto skupín sú metódy ďalej rozdelené podľa používaných postupov na biologické a fyzikálno-chemické metódy. V rámci metód in situ sa samostatne rozoberá prirodzená a podporovaná atenuácia.

V dostupnej literatúre sa prevažná časť aplikovaných sanačných postupov pre vodné prostredie zaoberá podzemnými vodami. Napríklad podľa prehľadu sanačných technológií a postupov (podľa ich druhu) aplikovaných pre podzemné vody v USA (informácie získané z obdobia 1982 až 2005 – US EPA, 2007) sa rozlišuje:

      čistenie podzemnej vody in situ,

      čerpanie podzemnej vody a jej následná úprava na povrchu ex situ,

      monitorovaná prirodzená atenuácia,

      uzatvorenie znečistenia využitím vertikálnych bariér (podzemných stien),

      iné aktivity (napr. alternatívne zdroje pitnej vody).

Z celkového počtu 1 072 evidovaných sanácií podzemných vôd (US EPA, 2007) sa v 728 prípadoch (68 %) aplikovalo čerpanie podzemnej vody a jej následná úprava ex situ, v 228 prípadoch (21 %) sa aplikovalo čistenie in situ a v 239 prípadoch (22 %) monitorovaná prirodzená atenuácia. V praxi sa však pri mnohých sanáciách podzemných vôd súčasne aplikujú a kombinujú sanačné technológie a postupy viacerých skupín.

 

© Atlas sanačných metód environmentálnych záťaží

Autori: Jana Frankovská, Jozef Kordík, Igor Slaninka, Ľubomír Jurkovič, Vladimír Greif,

Peter Šottník, Ivan Dananaj, Slavomír Mikita, Katarína Dercová a Vlasta Jánová

Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, Bratislava 2010, 360 s,

ISBN    978-80-89343-39-3

 

Odkaz na súvisiace dokumenty:

Metódy sanácie vôd in situ

Metódy sanácie vôd ex situ