Košice – Haniska, areál SPP, a. s.

 Použité sanačné metódy

Pri sanácii sa použili metódy in situ vákuová extrakcia a aerácia a metódy ex situ sanačné čerpanie a čistenie podzemnej vody striping, vyťaženie kontaminovanej zeminy a vybudovanie vsakovacieho systému.

Sanačné práce na lokalite Košice – Haniska, areál SPP, a. s., realizovala spoločnosť ENVIRONCENTRUM, s. r. o. (www.environcentrum.sk).

 

 

 Charakteristika geologického prostredia a hydrogeologických pomerov

Na geologickej stavbe územia sa podieľajú sedimenty neogénu a kvartéru. Neogén tvoria najmä štrky s polohami ílov a ílovitých pieskov. Kvartér predstavujú sedimentárne náplavy rieky Hornád vo forme terasových stupňov a aluviálnych nív.

Hydrogeologický kolektor sa viaže na piesčité štrky druhej vysokej terasy Hornádu. Podzemná voda má charakter voľnej, resp. miestami mierne napätej hladiny, ktorej horná úroveň sa nachádza v závislosti od klimatických podmienok v hĺbke 3 – 6 m pod terénom. Kolektor charakterizuje medzizrnová priepustnosť s hodnotou T = 3,84 . 10–3 m2. s–1 a kf = 1,60 . 10–3 m . s–1.

 

 

 Charakteristika kontaminácie a použitých sanačných metód

Charakteristika kontaminácie:

      dominantný kontaminant – ropné látky;

      maximálna koncentrácia nameraná na začiatku sanácie:

      zeminy: UI = 6 089,98 mg . kg–1 sušiny,

      podzemné vody: NEL = 4,908 mg . l–1, UI = 8,938 mg . l–1;

      maximálna koncentrácia nameraná na konci sanácie:

      zeminy: nesledované,

      podzemné vody: NEL = 1,5 mg . l–1, UI = 0,4 mg . l–1;

      plocha kontaminovaného územia: asi 24 105 m2;

      hĺbka hladiny podzemnej vody: 5,43 m;

      hĺbka nepriepustného podložia: 7,03 m.

Vákuová extrakcia

V rámci systému sa vybudovalo 37 objektov zapojených v 8 vetvách s rozvodmi uloženými pod zemou. Pôdny vzduch sa nepretržite riadene odsával prostredníctvom vývev, ktoré boli sústredené v samostatných kontajnerových jednotkách. Počas realizácie sanačných prác sa sledovali parametre odsávaného pôdneho vzduchu:

      koncentrácia O2, PID (obsah VOC), CH4, obsah všetkých uhľovodíkov, CO2 – meranie pred vstupom do biofiltra terénnym plynovým analyzátorom Ecoprobe 5,

      odber vzoriek pôdneho vzduchu na uhlíkový sorbent – analýza v akreditovanom laboratóriu.

Aerácia

V rámci systému sa vybudovalo 47 objektov zapojených v 10 vetvách s rozvodmi uloženými pod zemou. Pôdny vzduch sa nepretržite riadene zatláčal prostredníctvom vývev, ktoré boli sústredené v samostatných kontajnerových jednotkách. Efektivita metódy sa monitorovala meraním obsahu rozpusteného O2 v podzemnej vode.

Sanačné čerpanie a čistenie podzemnej vody, striping

Plne automatizovaný systém úpravy čerpanej kontaminovanej vody riadený počítačom pozostával z gravitačno-sorpčného odlučovača, dvojice kaskádových filtrov, tlakového sorpčného filtra, stripovacej veže s biofiltrom a sedimentačnej nádrže na odstraňovanie železa. Monitoring sanačných prác bol zameraný na sledovanie:

      prietočného množstva,

      teploty vody a výšky hladiny,

      frekvencie čerpadiel a funkčnosti akčných členov,

      obsahu NEL, UI a TOC.

Vybudovanie vsakovacieho systému

Prečistená voda vsakovala prostredníctvom vsakovacích objektov späť do horninového prostredia. Pri prevádzke vsakovacieho systému je najdôležitejším monitorovaným parametrom okrem vsakovaného množstva vody a kvality vsakovanej vody aj výška hladiny vody vo vsakovacích objektoch.

Vyťaženie kontaminovanej zeminy

Vyťažená zemina v množstve 57 t sa vyhodnotila na biodegradačných plochách dodávateľa.

 

 

 Trvanie sanácie a účinnosť

Sanácia trvala 1,5 roka.

Realizovanými sanačnými prácami (vákuová extrakciaom) sa na lokalite odstránilo z nenasýtenej zóny 4 564,4 kg kontaminujúcich látok stanovených ako UI, resp. 21 572,2 kg kontaminujúcich látok stanovených ako obsah všetkých uhľovodíkov.

Bilancia degradácie znečisťujúcich látok sa urobila na základe produkcie CO2 a obsahu CO2 v pôdnom vzduchu. Výsledkom (prepočítané na uhlík) je hodnota 45 283 kg uhľovodíkov utilizovaných na CO2 z nenasýtenej, ale čiastočne aj z nasýtenej zóny.

Z nasýtenej zóny (podzemné vody) sa odstránilo sanačným čerpaním 320,8 kg kontaminujúcich látok stanovených ako UI a 163,5 kg kontaminujúcich látok stanovených ako NEL. Okrem toho sa odstránilo 1 379,5 kg železa vo forme Fe(OH)3 ako produkt pri čistení kontaminovanej vody. Pokiaľ ide o obsah UI (plocha s obsahom UI vyšším ako 1,0 mg . l–1 = 22 839 m2), na konci sanačných prác nebol dokumentovaný obsah UI vyšší ako 1,0 mg . l–1, teda na konci sanačných prác bola na 100 % odstránená kontaminácia s obsahom UI vyšším ako 1,0 mg . l–1. V prípade obsahu NEL vyššieho ako 1,0 mg . l–1 sa pôvodná rozloha kontaminovaných vôd 23 538 m2 znížila na 820,5 m2. Predstavuje to len 3 % z pôvodnej rozlohy.

Cieľový limit ukazovateľa UI bol splnený (v rizikovej analýze bol určený len pri tomto ukazovateli).

Ukážky zo sanačných prác sú uvedené na obr. 5.1.285.1.29.

 

Obr. 5.1.28. Košice, Haniska, areál SPP, a.s. – dekontaminačná stanica, úpravňa čerpanej vody (archív ENVIRONCENTRUM, s. r. o.).

Obr. 5.1.29. Košice, Haniska, areál SPP, a.s. – kontaminovaná podzemná voda na vstupe do dekontaminačnej stanice (archív ENVIRONCENTRUM, s. r. o.).

 

© Atlas sanačných metód environmentálnych záťaží

Autori: Jana Frankovská, Jozef Kordík, Igor Slaninka, Ľubomír Jurkovič, Vladimír Greif,

Peter Šottník, Ivan Dananaj, Slavomír Mikita, Katarína Dercová a Vlasta Jánová

Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, Bratislava 2010, 360 s,

ISBN    978-80-89343-39-3