Úvod

 

Na zníženie negatívnych vplyvov znečistených území na zdravie ľudí a ostatných zložiek životného prostredia je v súčasnosti vyvinuté veľké množstvo sanačných metód. Týmito metódami sa zo životného prostredia odstraňujú znečisťujúce látky alebo riziko vyplývajúce zo znečistenia sa znižuje na akceptovateľnú úroveň (sanačný limit). Výskum a vývoj sanačných metód umožňujúcich dosiahnutie prijateľných výsledkov sanácií v  čo najkratšom čase a za primerané náklady je predmetom mnohých prác.

Atlas sanačných metód environmentálnych záťaží bol vytvorený ako súčasť Informačného systému environmentálnych záťaží, ktorý predstavuje základnú údajovú platformu o environmentálnych záťažiach na Slovensku. Informačný systém sa opiera o výsledky systematickej identifikácie environmentálnych záťaží v Slovenskej republike, ktorá prebiehala od mája 2006 do konca roku 2008. Cieľom projektu bolo spracovanie súčasných poznatkov o sanačných metódach využívaných na sanáciu environmentálnych záťaží a vytvorenie súhrnnej a prehľadnej publikácie ako prvotnej pomôcky pri riešení problematiky sanácií znečistených území. V súčasnosti na Slovensku neexistuje publikácia, ktorá by poskytovala súhrnné a komplexné informácie o sanačných metódach uplatňovaných v praxi, resp. informácie o nových trendoch a inovačných prístupoch k sanáciám. V tejto publikácii je spracovaných viac ako osemdesiat sanačných metód, ktoré sú rozdelené podľa druhu znečisteného prostredia, miesta aplikácie sanačnej metódy, resp. princípu a mechanizmu pôsobenia sanačnej metódy. Samostatne je uvedený aj prehľad sanačných metód z pohľadu ich využiteľnosti na sanáciu určitých skupín znečisťujúcich látok, požadovanej spoľahlivosti a účinnosti a ekonomických vstupov (orientačného odhadu nákladov na sanáciu).

Informácie potrebné na spracovanie jednotlivých sanačných metód sa získavali najmä rešeršnými prácami, a to odborným spracovaním zahraničnej literatúry, ako aj štúdií a publikácií zo Slovenska. Vzhľadom na komplexný charakter poskytovaných informácií je publikácia rozdelená na nasledujúce časti:

      úvodné informácie o problematike environmentálnych záťaží na Slovensku (kap. 2),

      prehľad látok znečisťujúcich životné prostredie a prehľad sanačných metód (kap. 3),

      profily (charakteristika) jednotlivých sanačných metód (kap. 4),

      príklady využitia sanačných metód (kap. 5).

V úvodnej časti publikácie (kap. 2) sú stručne uvedené právne predpisy spojené s problematikou environmentálnych záťaží na Slovensku, aktuálny stav environmentálnych záťaží na Slovensku a podmienky a postup pri realizovaní sanácií. Látky znečisťujúce životné prostredie, ktoré sú predmetom kapitoly 3, sú rozdelené na anorganické (kovy a kyanidy), organické (aromatické uhľovodíky, fenoly, pesticídy, chlórované alifatické uhľovodíky, polychlórované bifenyly a ostatné perzistentné organické látky), na rádionuklidy, ropné látky a výbušniny. Stručný prehľad sanačných metód (kap. 3) je prezentovaný podľa mechanizmu a princípu sanačnej metódy (prirodzená alebo podporovaná atenuácia, fyzikálno-chemické a biologické metódy sanácie) a podľa vybraných skupín znečisťujúcich látok. Samostatne je uvedený stručný prehľad inovačných metód, nanotechnológií a kombinácie a integrácie sanačných metód. Súčasťou kapitoly 3 je aj problematika hodnotenia nákladov spojených s prieskumom a sanáciou environmentálnych záťaží.

Hlavnou časťou publikácie je kapitola 4 zaoberajúca sa profilmi sanačných metód. Je rozdelená na tri základné podkapitoly:

      metódy sanácie horninového prostredia a pevných materiálov,

      metódy sanácie vôd,

      metódy čistenia pôdneho vzduchu a plynov.

V rámci sanácie horninového prostredia, pevných materiálov a vôd sú uvedené sanačné postupy rozdelené na metódy in situ a ex situ, resp. biologické a fyzikálno-chemické metódy. Samostatne sa rozoberá prirodzená (monitorovaná) atenuácia. Metódy čistenia pôdneho vzduchu a plynov sú rozdelené na biologické a fyzikálno-chemické metódy sanácie. V záverečnej časti kapitoly 4 sú samostatne prezentované nanotechnológie.

Poznatky a skúsenosti s realizáciou vybraných sanačných metód na Slovensku a v Českej republike a informácie o účinnosti a finančnej a časovej náročnosti jednotlivých sanácií sú uvedené v kapitole 5.

 

Typy na používanie publikácie

Hoci publikácia poskytuje pomerne komplexné a prehľadné informácie o mnohých sanačných metódach uplatňovaných u nás aj vo svete, publikáciu neodporúčame využívať ako výhradný dokument napríklad pri výbere vhodnej sanačnej metódy pri sanáciách environmentálnych záťaží. Problematika sanačných metód a sanácií sa všeobecne rapídne vyvíja a vždy sú potrebné aj ďalšie konzultácie s odborníkmi v danej problematike.

Problémom súčasnosti v oblasti sanácií je napríklad výber vhodných (relevantných) informácií z veľkého množstva dostupných informačných zdrojov (internet, voľne dostupná literatúra). V práci sú na mnohých miestach citované niektoré kľúčové informačné zdroje. Ide predovšetkým o dokumenty Agentúry na ochranu životného prostredia USA (US EPA), podklady z Federálneho okrúhleho stola pre sanačné technológie (Federal Remediation Technologies Roundtable, FRTR), združujúceho prakticky všetky významné federálne inštitúcie USA, informácie a publikácie uvedené na informačnej stránke sanovaných znečistených území (Contaminated Site Clean-Up Information, CLU-IN) a podklady uvedené na internetovej stránke Centra pre verejný environmentálny dohľad (Center for Public Environmental Oversight, CPEO). Informácie sú prostredníctvom týchto zdrojov v maximálne možnej miere aktualizované v rámci rôznych medzirezortných prieskumov a posudzovaní. V prípade získania nových poznatkov (napríklad implementácie novej sanačnej technológie) sa najskôr osloví jej dodávateľ a hodnotí sa efektívnosť a uskutočniteľnosť danej technológie, jej cena a možnosti uplatnenia v špecifických podmienkach.

Riešenie sanácií environmentálnych záťaží (prieskum, riziková analýza, projekt sanácie, výber vhodných sanačných metód, realizácia sanácie, monitoring) je komplexná a interdisciplinárna problematika. Do ich realizácie v podmienkach Slovenska je preto potrebné zapojiť okrem príslušných ministerstiev, miestnych samospráv a dodávateľov sanačných technológií aj celý rad odborníkov z rôznych vedeckých oblastí. Z tohto pohľadu bolo snahou autorov publikácie priblížiť prehľad sanačných metód všetkým zainteresovaným odborníkom, resp. všetkým organizáciám zúčastňujúcim sa na riešení problematiky sanácie znečistených území.

Publikácia je užitočnou pomôckou pre všetkých užívateľov, ktorí váhajú so správnou odpoveďou na otázky typu:

      Čo je to sanácia environmentálnej záťaže (EZ)?

      Čo predchádza sanácii EZ (legislatívne predpisy, prieskum, riziková analýza, projekt sanácie)?

      Čo je potrebné sledovať počas sanácie a po jej skončení (monitoring, posanačný monitoring)?

      Aký je aktuálny stav EZ na Slovensku?

      Aké látky najčastejšie znečisťujú životné prostredie Slovenska a aké sú ich vlastnosti?

      Ako je možné rozdeliť sanačné metódy a aké sanačné metódy poznáme?

      Ktoré faktory vplývajú na hodnotenie nákladov spojených s prieskumom a realizáciou sanácií EZ?

      Aký je princíp, základné vlastnosti, výhody a limitácie jednotlivých sanačných metód používaných v horninovom prostredí a podzemnej vode, resp. používaných na čistenie pevných materiálov a vody?

      Aký je princíp, základné vlastnosti, výhody a limitácie jednotlivých sanačných metód používaných v prípade pôdneho vzduchu a plynov?

      Kde je možné získať ďalšie informácie o používaných sanačných metódach?

      Aké sanácie sa na Slovensku realizovali?

Na otázky 1 až 4 je možné nájsť odpoveď v úvodnej časti publikácie (kap. 2). Informácie o látkach najčastejšie znečisťujúcich životné prostredie Slovenska, základnom prehľade sanačných metód a hodnotení nákladov spojených s prieskumom a realizáciou sanácií environmentálnych záťaží (otázky 5 až 7) poskytuje kapitola 3.

Jadrom publikácie je kapitola 4 zaoberajúca sa profilmi sanačných metód. Uvedené informácie (princíp, základný opis, použiteľnosť, výhody a limitácie metódy) poskytujú odpoveď predovšetkým na otázky 8 až 10. Na otázku 11 je možné nájsť odpoveď v záverečnej časti publikácie (kap. 5), v ktorej sa uvádzajú príklady využitia sanačných metód na Slovensku a v Českej republike.

Z pohľadu užívateľa so žiadnymi alebo malými skúsenosťami v oblasti sanácií odporúčame pri práci s publikáciou (pri získavaní informácií) najskôr štúdium úvodných častí publikácie (kap. 2 a kap. 3) a až následne štúdium sanačnej metódy, o ktorej má záujem získať bližšie informácie. V každom prípade je potrebné knihu používať len ako príručku a získané informácie vždy konfrontovať s odbornými názormi na danú problematiku.

Odborníci na problematiku sanácií môžu čerpať relevantné informácie o vlastnostiach a využití jednotlivých sanačných metód predovšetkým v časti 4 (Profily sanačných metód). Súčasťou kapitoly je preto rozsiahly zoznam citácií. Snahou autorov bolo spracovaním dostupnej literatúry a veľkého množstva informačných zdrojov získať najaktuálnejšie informácie (aj priamym komunikovaním s významnými odborníkmi zo zahraničia).

 

 

© Atlas sanačných metód environmentálnych záťaží

Autori: Jana Frankovská, Jozef Kordík, Igor Slaninka, Ľubomír Jurkovič, Vladimír Greif,

Peter Šottník, Ivan Dananaj, Slavomír Mikita, Katarína Dercová a Vlasta Jánová

Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, Bratislava 2010, 360 s,

ISBN    978-80-89343-39-3